Do Stříbra míří MMČR sajdkár a čtyřkolek

 

První letní den bude nejdelším v roce a obzvláště to bude letos platit na terénu ve Stříbře. Právě 21.6.2015 se zde odehraje mimořádně nabitý program Mezinárodního mistrovství České republiky sajdkár a čtyřkolek. Celodenní akce začne již v 8 hodin volnými tréninky, po 10. se rozběhnou kvalifikační tréninky (sajdkáry i republikové čtyřkolky pojedou dokonce kvalifikační závod) a od 13:00 se začne servírovat vyvoněné závodní menu.

Největší rozruch vždy způsobí sidecarcross, jehož návrat na svatopetrskou trať po roční odmlce ponouká k přejmenování letního slunovratu na "sajdovrat". Největšími tuzemskými hvězdami na tříkolkách jsou zkušení bratři Rozehnalové. Řidič Václav a jeho mladší bratr, mitfára Marek, se již před řadou let stali legendami. Vloni si dojeli pro 13. titul mistrů ČR, ačkoli Marek dlouho léčil zraněnou nohu a zaskakoval za něj Švýcar Källin. Moravané z Troubelic na Olomoucku tradičně závodí na stroji VMC ZABEL 700 a i letos drží své pozice mezi nejlepšími posádkami v MS (aktuálně jsou na 10. místě).

Další očekávaný návrat se nevztahuje pouze ke Stříbru ale k celému českému „mistráku“. Po 3-leté zdravotní pauze by se nepřemožitelným bratrům Rozehnalům měli konečně znovu postavit v plné síle bratři Tomáš a Ondřej Čermákové! Mistři ČR 2010 mají v rámu WSP nově motor Zabel a upaluje jim to jako za starých 4-taktních časů. Když se do tohoto souboje zamíchají věrní jawisté Lukáš Černý s Radkem Musilem nebo rychlé moravské posádky Tomáš a Jakub Vejchodové a Robert Diblík s Michalem Gáborem, čeká nás pěkná mela! Důkazem toho bylo nedělní MS side v Kramolíně, kde naše posádky jely tempo světové špičky. Čermáci byli celkově 9., Rozehnalové 10., Černý s Musilem 14. a Diblík s Gáborem 23.

Veteránský sajdkárkros je u nás v posledních letech na vzestupu a dočkal se svého 6-dílného přeboru, který doprovází MMČR. K vidění jsou unikátní stroje a závodníci ověnčení mnoha vítězstvími a mistrovskými tituly. Až mezi veterány spojili síly na jedné sajdě Josef Peták a Petr Lundák a funguje jim to bezvadně. Největší konkurencí je jim Stanislav Hutira se Zdeňkem Plhákem. Pozoruhodné jsou pravidelné starty Jana Všetečky (roč. 1941), historicky prvního mistra republiky z r. 1971 a účastníka mezinárodních sajdkárkrosů ve Stříbře na začátku 70. let 20. století.

Na quadech se představí nejprve junioři a ženy ve svém přeboru, a po nich se rozpoutá boj o mistrovské body. Mezi republikovými střelci bude jedním z favoritů obhájce titulu Zdeněk Poláček (KTM). Toho si ve Stříbře pamatujeme z r. 2013, kdy zde na bahně vyhrál svůj první závod na šampionátu. Letos se více věnuje evropské scéně, takže mistrovské šance se otevřely pro dosavadní čekatele. Seriálu kraluje rychlík Daniel Picmaus a s ním drží krok polské překvapení Witold Natkaniec (oba Yamaha). Na čele MMČR je dělí po Kramolíně pouhých 8 bodů. Výborně jedou i David Sůsa (CAN AM), Jakub Kostelecký a zejména Jiří Kašpar (oba Yam.), který už je průběžně 4., ačkoli nejel úvodní podnik v Kaplici. Do Stříbra by měl dorazit také rakouský letec David Freidinger (Suzuki), což ještě rozšíří počet kandidátů na vítězství.

Mezi veterány v posledních letech vládne Jaroslav Faktor, ačkoli loni o titul svedl tuhý boj s Janem Rejholcem. Toho na stříbrnou pozici odsunula až technická závada v posledních kolech závěrečné jízdy! „Létající dědek“ Faktor dominuje i letos a nasbíral vč. Kramolína 183 b. O pouhých 11 b. zpět v seriálu se nachází Luboš Koníček. Dobrými výkony v posledních závodech na sebe upozornil také nováček Ondřej Fišar (všichni KTM).

Různorodý program dne doplňuje motokros veteránů klasiků, kteří pojedou na tuzemských strojích z let, kdy naše motocykly patřily mezi nejlepší na světě.

O diváky bude jako obvykle bezvadně postaráno. Naprosto unikátní výhled na celou trať, pohodlný příjezd, parkování a přístup na závodiště, profesionální ozvučení a komentář od Petra Maršálka a Míry Šimka, bohatá nabídka občerstvení anebo volný vstup do depa – to vše jsou příjemnosti Terénu sv. Petra.

Dospělí zaplatí za vstup 100 Kč (v této ceně je i tištěný bulletin k závodu a parkování), mládež do 15 let jde zdarma. Pořadatelé z AMK Stříbro vás srdečně zvou k návštěvě! Málokde si terénní závody užijete jako u nás!

Novinky ze sajdkárkrosu můžete sledovat zde: http://www.motolevel.com/motocross/105-sidecarcross

Na quadcross se specializují zde: www.quadrace.cz/


Důležité informace pro návštěvníky:

Časový plán akce: Plan150621.pdf (23125)

Webová kamera na závodišti: http://www.amkstribro.cz/kamera/

Předpověď počasí: http://www.in-pocasi.cz/predpoved-pocasi/cz/plzensky/stribro-391/

Adresa závodiště: Palackého 643, 349 01 Stříbro

Příjezd na závodiště: 49.7713433N, 13.0126294E

Parkoviště je přístupné pouze po silnici č. 193 ze Stříbra směrem na Úněšov. Příjezd na závod možný i po silnici č. 193 od Úněšova, parkovat je ale nutné před závodištěm na krajnici této cesty.

Z většiny směrů vás přivedou hlavní cesty do Stříbra na kruhový objezd u obchodů Lidl a Penny Market, kde najedete na silnici č. 193 výjezdem na Úněšov.

Samotné město Stříbro je výborně dostupné po dálnici D5, ze které sjedete na exitu 107.

 

Text: Míra Šimek
Foto: Václav Šůcha