Sajdy a čtyřkolky bojovaly v blátě

Deštivé přeháňky střídající se s téměř jasnou oblohou, do všech stran od trati odlétávající bláto, řev motorů a parádní jezdecké souboje – to vše byl čtvrtý podnik seriálu Open mistrovství České republiky sajdkár a čtyřkolek. Na stříbrském Terénu sv. Petra se jel v neděli 19. května 2024. Závodníci ze sebe vydali co mohli a předvedli parádní adrenalinovou show. Vzrušenou atmosféru skvěle doplňovaly komentátorské glosy oblíbeného komentátora Míry Šimka. Pověstné „peklo Západu“ opět nezklamalo.

Pořadatelé tentokrát trať skutečně kropit nemuseli. Deštivé přeháňky, kterých se v průběhu dne sneslo na závodní trať nepočítaně, udělaly z perfektně připravené trati mazlavou merendu. Blátíčko však dodalo celému klání ty pravé „grády“. Fanoušci tak mohli sledovat jedinečnou podívanou, kdy občas jen těžko rozeznávali na zabahněných strojích své favority.

Na startovní rošt se postupně v průběhu dne postavili závodníci přeboru ČR čtyřkolek a čtyřkolek veterán, otevřeného MČR čtyřkolek, přeboru ČR čtyřkolek juniorů, otevřeného MČR sajdkár a nechyběl ani přebor ČR sajdkár veteránů.

Republikovému závodu sajdkár nakonec dominovali lídři průběžného pořadí seriálu Nizozemec Daniel Willemsen s českým spolujezdcem Michalem Gáborem (st. č. 111). Padesátiletý Holanďan ověnčený deseti tituly mistra světa platí za největší hvězdu sajdkárkrosu. Přestože ani do jedné rozjížďky neodjel po startu jako první, vždy se během několika kol prodral do čela a pak už byl nepolapitelný.

V šampionátu čtyřkolek pokračuje letošní zlatá jízda Davida Sůsy (st. č. 12). Vloni druhý muž celkového pořadí má v aktuálním ročníku famózní formu a spolehlivý stroj. Potvrdil to i ve Stříbře, kde mu nikdo nestačil, byť konkurence silně tlačila a Sůsovo vítězství nebylo nijak drtivé.

Přestože čas od času museli fanoušci utéct do svých vozidel nebo se schovat pod deštníky, na atraktivitě závodu počasí neubralo. Kdo dorazil a vydržel sledovat, stal se svědkem i několika nevšedních zážitků. Jedním z nich byla situace, kdy při rozjížďce přeboru ČR čtyřkolek junior odstartovala nejlépe zástupkyně něžného pohlaví Andrea Sedláčková s číslem 32. Ta za sebou pár kol soupeře vodila, než ji předjel favorizovaný Polák Julian Rutkowski. Ten se ale nevyhnul chybě v druhé jízdě, a tak Sedláčková dokázala trochu překvapivě vyhrát celý závod!

Že je charakter a má sportovního ducha předvedl mladý jezdec na quadu Matěj Hotový #147. Když musel závod předčasně ukončit, stál u trati od hlavy až k patě obalený blátem a vehementně hnal potleskem, máváním a pokřikem své soupeře do ještě větších výkonů. Před takovým jednáním nezbývá než smeknout klobouk dolů.

Děkujeme všem fanouškům za přízeň! Stříbrská sezóna bude pokračovat motokrosovými závody 6.7.2024 O pohár Plzeňského kraje a 22.9.2024 středočeským přeborem MOTUL MX Racing.

Výsledky Open mistrovství ČR sajdkár a čtyřkolek, Stříbro, Terén sv. Petra, 19.05.2024:
1. PČR 4K - 4K VET.pdf (916,1 kB)
2. MČR SIDE.pdf (741,3 kB)
3. PČR 4K JUNIOR.pdf (885,2 kB)
4. PČR SIDE VET.pdf (727,1 kB)
5. MČR 4K.pdf (742,3 kB)

Průběžné pořadí Open mistrovství ČR sajdkár a čtyřkolek po Stříbře (po 4. podniku ze 7):
MMČR QUAD.pdf (87 kB)
MMČR SIDE.pdf (87,4 kB)
PČR QUAD JUNIOR I.pdf (82,4 kB)
PČR QUAD JUNIOR II.pdf (86,1 kB)
PČR QUAD VETERÁN.pdf (85,1 kB)
PČR QUAD.pdf (85,6 kB)
PČR SIDE VETERÁN.pdf (84,2 kB)

Činnost a akce AMK Stříbro jsou spolufinancovány městem Stříbrem. Děkujeme za podporu!

Text: Monika Šavlová (Tachovský deník)
Foto: Luboš Ulč, David Chmelík, Karel Švéda, Josef Hejnal, Jan Šroubek, Vladimír Dufek, Marek Nosek
Grafika: Václav Šůcha