MMČR sajdkár a čtyřkolek podstoupí stříbrské peklo Západu

Pro české sajdy a 4kolky má letošní D-Day datum 4. 6. 2023! Těžké terénní speciály se již tuto neděli vylodí ve Stříbře ke třetí bitvě mezinárodního mistrovství České republiky v sidecarcrossu a quadcrossu organizovaného Autoklubem ČR. Na monumentálním Terénu sv. Petra čeká závodníky nejdelší den naplněný ultimátním soupeřením o úspěch na slavné trati, kde se před 75 lety zrodil tuzemský motokros. Vyhecované závody, velmi teplé počasí a ochozy zaplněné natěšenými fanoušky přetvoří svatopetrskou kotlinu na vášnivé peklo Západu, ze kterého vyjdou vítězně pouze ti nejsilnější. Buď u toho a nenech si ujít epický vrchol sezóny poté, co letos Česko šokujícím způsobem přišlo o oba závody MS sajdkár (květnový Kramolín přerušil smrtelný úraz, srpnovou Kaplici vzdali tamní pořadatelé ukončující závodní činnost).

Celodenní akce ve Stříbře začne již v 7:30 hodin volnými tréninky. Po nich přijdou kvalifikační tréninky hodnocené dle nejrychleji zajetých okruhů. Ty hlavní bitvy ale čekají na fanoušky až odpoledne. Závodní rozjížďky jsou na programu od 13:00. Ve všech soutěžních třídách denní výsledek vznikne součtem dvou jízd, v nichž se od 1. do 20. místa boduje v motokrosu nejčastějším způsobem 25 – 22 – 20 – 18 – 16 – 15 – 14 atd. Denní maximum je tedy 50 bodů. Do bodování seriálů se počítají všechny jízdy. Republikové čtyřkolky mají starty naplánované na 13:30 a 16:05, mistrovské sajdkáry vyjedou ve 14:55 a 17:30. Zbytek jízd obstarají přeborové kategorie. Tradičně mezi nimi nebude chybět mládež na quadech a letos se k nim premiérově přidají ukázkové jízdy juniorských sajdkár.

Den před závodem je prostor závodiště volně průjezdný a lze na něm pozorovat poslední přípravy dráhy a zázemí. Nejlepší výhled bude pochopitelně od stánku s občerstvením na louce pod depem. Prodej jídla a pití zde bude zahájen už v sobotu odpoledne. Během závodní neděle bude průjezd závodištěm po silnici č. 193 tradičně zakázán. Úředně schválená uzavírka bude 4. 6. 2023 od 7:00 do 19:00.

Největším diváckým magnetem v závodní nabídce je vždy sidecarcross. Když jsme se s ním v roce 2019 potkali ve Stříbře naposledy, sledovali jsme cestu za obhajobou mistrovského titulu posádky Petr Kolenčík – Matěj Hejhal. Ti u nás vyhráli a taktéž dokázali opanovat celou sezónu. Se dvěma tituly na kontě se poté se závodní činností rozloučili. V covidových letech 2020 a 2021 se následně vlády nad tuzemským sajdkárkrosem ujali bratři Jan a Pavel Boukalové, načež se i jejich posádka rozpadla.

Uvolněný trůn v roce 2022 obsadil Lukáš Černý se spolujezdcem Bastienem Chopinem. Příbramský sympaťák, který byl ve Stříbře vždy za domácího, si tak po mnoha stříbrných letech a delší závodní pauze konečně splnil zlatý sen. Ani Černého posádku už ale neuvidíme, takže budoucí vítězové ročníku 2023 budou mistrovskými nováčky.

Aktuální pořadí v MMČR side před Stříbrem:
1. Vejchodové 97 b
2. Diblík – Gábor 85 b
3. Boukal – Vitoň 75 b

Také v kategorii čtyřkolek se v roce 2019 úspěšně obhajoval titul, když Zdeněk Poláček získal potřetí v kariéře mistrovskou trofej. Zkrácenou pandemickou sezónu 2020 dokázal vyhrát polský závodník Kacper Mieszkowski. Po něm se v roce 2021 na český trůn vrátil Jiří Kašpar a už z něj neslezl. Letošní obhajobu vede Kašpar už jako čtyřnásobný mistr republiky, čímž přepisuje historické rekordní tabulky.

Aktuální pořadí v MMČR quad před Stříbrem:
1. Kašpar 92 b
2. Sůsa 78 b
3. Tuček 74 b

O diváky bude jako obvykle ve Stříbře bezvadně postaráno. Naprosto unikátní výhled na celou trať, pohodlný příjezd, parkování a přístup na závodiště, profesionální výkonné ozvučení a komentář Petra Maršálka a Míry Šimka, bohatá nabídka občerstvení anebo volný vstup do depa – to vše jsou příjemnosti Terénu sv. Petra, který už od roku 1948 nastavuje laťku kvality v tuzemském motokrosu. Dospělí zaplatí za vstup 150 Kč (v této ceně je i tištěný program k závodu a parkování), mládež do 15 let jde zdarma. Pořadatelé z AMK Stříbro vás srdečně zvou k návštěvě! Nikde jinde si neužijete terénní závody jako u nás!

Akce je spolufinancována městem Stříbrem, za což děkujeme. Výsledky a reportáž ze závodu najdete opět zde na našem webu. Zpravodajství ze sajdkárkrosu pravidelně přináší také webový magazín MOTOLEVEL.COM.

Důležité informace pro návštěvníky:

Časový plán akce: Časový harmonogram 230604.pdf (51,4 kB)

Webová kamera na závodišti: www.amkstribro.cz/stribro/kamera/

Předpověď počasí: www.in-pocasi.cz/predpoved-pocasi/cz/plzensky/stribro-391/

Adresa závodiště: Palackého 643, 349 01 Stříbro

Příjezd na závodiště: 49.7713433N, 13.0126294E

Parkoviště se nachází v těsné blízkosti dráhy a je přístupné pouze po silnici č. 193 ze Stříbra směrem na Úněšov. Při průjezdu Stříbrem se nelekněte uzavírky silnice kvůli závodu a pokračujte až k pořadatelům vybírajícím vstupné. Příjezd na závod je možný i po silnici č. 193 od Úněšova, parkovat je ale nutné před závodištěm na krajnici této cesty. Z většiny směrů vás přivedou hlavní cesty do Stříbra na kruhový objezd u obchodů Lidl a Penny Market, kde najedete na silnici č. 193 výjezdem na Úněšov. Samotné město Stříbro je výborně dostupné po dálnici D5, ze které se obvykle sjíždí na exitu 107 (Ostrov u Stříbra).

Text: Míra Šimek
Grafika: Václav Šůcha
Foto: Pavel Šroubek, Jan Šroubek