Buell Cup 2014 finišoval ve stříbrském bahně

Buell Cup, sdružený přebor středisek motokrosu středních, severních a západních Čech, poslal své letošní finále na Terén sv. Petra ve Stříbře. Rozhodnutí mělo padnout v neděli 21.9.2014, ale příběh poslední bitvy krajského přeboru se začal psát již v sobotu. Krátce po poledni se zatáhla do té doby zcela jasná obloha a pečlivě připravenou trať doslova spláchla průtrž mračen. Pořadatelé z AMK Stříbro pod vedením Miroslava Vraného však navzdory dalším dešťovým přeháňkám dokázali kritická místa odvodnit. Odměnou za tvrdou práci jim byla sice hodně bahnitá, ale sjízdná dráha, takže se nedělní závod mohl uskutečnit, ačkoli o tom během lijáku panovaly pochybnosti. Organizátory mohla potěšit i velmi dobrá návštěva téměř 1100 platících diváků (přičemž mládež do 15 let měla vstup zdarma!), kteří přes nejisté počasí dorazili užít si kvalitní motokros na atraktivní trati.

Již ráno před tréninky vyhodnotili někteří závodníci hluboké bahno jako nebezpečné, takže se na trati vůbec neukázali. Další piloti to zabalili po kvalifikaci. Na těžkém povrchu byl samozřejmě největším postrachem drsný skok přes silnici, který čekal nejen na hlavní třídy 125 ccm, MX2 a Open, ale i na veterány. Do odpoledních rozjížděk nastoupilo jezdecké pole prořídlé, ale stále poměrně početné. Bohužel během prvních jízd seslal sv. Petr další dešťové přeháňky, které bláto znovu naředily. Výsledkem bylo zrušení druhé rozjížďky vloženého závodu veteránů klasiků a další úbytek startujících napříč kubaturami. Na roštu poslední jízdy se ve třídě Open mačkalo pouze 8 statečných...

Nastoupivší motokrosaři prokázali odvahu a v souboji s těžkými podmínkami vydali všechny síly. Divákům tak dopřáli zajímavou podívanou. Pozornost poutala hlavně třída MX2, ve které si Jan Kučera relativně snadno poradil se svým největším rivalem Tomášem Paulem a uhájil své vedení v celkovém hodnocení. Jonáš Nedvěd nastoupil pouze do první jízdy a hladce ji vyhrál. Parádním výkonem prohnal soupeře na čele MX2 juniorský reprezentant Jakub Terešák, denní vítěz třídy 125 ccm 2T. Domácího Jakuba Kose bohužel nepustily na start zdravotní potíže, nenastoupil např. ani Jakub Mencl, již před Stříbrem jistý vítěz přeboru ve třídě 125 ccm 2T.

V kategorii Open suverénním výkonem zvítězil zkušený Václav Haas, a potvrdil tak i své celkové prvenství. Taktéž v juniorských třídách byli nejlepší dosavadní lídři seriálu a bezpečně uhájili své pozice. Nejmenší kubaturu do 65 ccm vyhrál Martin Venhoda, mladší třídu 85 ccm Bedřich Prášek a starší Jaroslav Strnad. Naopak mezi veterány se ve Stříbře odehrála překvapivá změna ve vedení. Dosavadní suverén Michal Baborovský se potloukl v sobotním mistrovském závodě a do Stříbra nedorazil. Roman Skalka ani v jedné jízdě nenašel přemožitele a nečekanou šanci na celkové vítězství v Buell Cupu tak dokonale využil.

Vložený závod veteránů klasiků byl hlavně bojem s bahnem. Nejlépe si v něm vedl Pavel Janda na ČZ.

Pořadatelé z AMK Stříbro děkují všem závodníkům za účast a divákům za návštěvu. Všichni jste mile zváni 11.10.2014 na finále klubového Poháru sv. Petra, na které je bezplatný vstup.

Konečné pořadí seriálu BUELL CUP 2014 a také konečné pořadí seriálu VETERÁN KLASIK: